Distrikt Kristianstad–Blekinge

Ett nytt distrikt som är just en sammanslagning tidigare distrikt Kristianstad och Blekinge. I distriktet finns både intensiv spannmålsproduktion och animalieproduktion samt lite  mer extensiv produktion i mellanbygd. I distriktet finns även en utbredd grönsaksodling och potatisodling.
I området finns det en lokalförening som kommer från tidigare Kristianstad distriktet. 


Distriktsstyrelsen

Lars-Arne Fyhr

Ordförande
Nöbbelövsbyväg 47-9
291 91 Kristianstad
Tel: 044-23 62 16
Mob: 070-823 62 00

lafyhr@gmail.com

Per Ericsson

Säby 214
373 02 Ramdala
Tel: 0455-41006
Mob: 070-841 07 84

perericssons@gmail.com

Charlotte Norrman-Oredsson

Skea gård
281 91 Hässleholm
Mob: 070-852 52 58

charlotte@skeagard.se

Fredrik Persson

Vice ordförande
Emmeryd
370 30 Rödeby
Tel: 0455-131 98
Mob: 073-376 44 49

fredrik.emmeryd@gmail.com

Per-Göran Fjelkner

Österslövsvägen 373
291 94 Kristianstad
Tel: 044-22 60 87
Mob: 0709-76 24 47

pgfjelkner@home.se

Thomas Persson

Bjärarydsv.700
294 93 Sölvesborg
Tel.0456-305 33
Mob: 0730-22 90 22

persson.kulla@telia.com

Magnus Rietz

Sekreterare
Martin Jöns väg 19-20
298 91 Tollarp
Tel: 044-31 25 05
Mob: 070-328 23 18

magnus.rietz@telia.com

Gunilla Johnsson

Norra Ebbarpsv 33
376 92 Svängsta
Tel: 0454-32 32 82
Mob: 073-33 23 282

ebbarpsgard@spray.se

Valberedning

Anders Petersson

Sammankallande
Edestavägen 61, Hattorp
372 95 Johannishus
Tel: 0457-36002
Mob: 070-836 01 20

anders.l.petersson@ronneby.se

Sven Ralsgård

Maglaröd Pl 1545
283 91 Osby
Tel: 0451-77 21 33
Mob: 070-517 21 33

ralsgard@gmail.com

Alf Nilsson

Nöbbelövs Byväg 75-9
291 91 Kristianstad
Tel: 044-23 61 80
Mob: 0708-23 61 81

alf.nilsson@live.se

Sven Rosenberg

Klavavägen 135
375 90 Mörrum
Tel: 0454-506 20
Mob: 070-571 84 57

sven.rosenberg@telia.com

Christina Nyström

Killevadsvägen 18
290 34
Fjälkinge
Tel: 044-10 66 81
Mob: 0703-46 58 26

christina.nystrom@willandsfarm.se