Distrikt Södra Skåne

Det nya distriktet Södra Skåne är en sammanslagning av de två tidigare distrikten Söderslätt och Österlen. Distriktet har en geografisk utbredning som begränsas av vatten på tre sidor och en tänkt linje mellan strax söder om Landskrona i väster till strax norr om Brösarp i öster. Distriktet präglas av intensiv spannmålsproduktion men även en hel del animalieproduktion.  I området så finns det också fem lokalföreningar som är aktiva medlemmar i Lantmännen.


Distriktsstyrelse

Johan Hoolmé

Ordförande
Toftebo
274 54 Skivarp
Tel: 0411-532426
Mob: 0733-308589

johan@hoolme.se

Christian Andersson

Österleden 1218-15
270 21 Glemmingebro
Tel: 0411-52 27 30
Mob: 070-869 83 40

anderssonstorp@ystad.nu

Stefan Frank

Brunnslöv 1188
242 97 Hörby
Tel: 0415-440 57
Mob: 070-620 57 13

zoofor@telia.com

Christian Radby

Raby Gård
244 94 Furulund
Tel. 046-738 044
Mob. 070-910 77 78

christian@radby.se

Henrik Malm

Vice ordförande
Norra Värlingevägen 184-6
231 94 Trelleborg
Tel: 040-48 71 86
Mob: 070-412 08 52

henrik.malm@home.se

Jan Alwén

Thorsjö Gård 348 A
274 93 Skurup
Tel: 0411-410 38
Mob: 070-517 65 35

janalwen@telia.com

Bo Larsson

Vallby Slättåkra
276 56 Hammenhög
Tel: 0414-320 01
Mob: 070-315 31 11

bo.lindesborg@telia.com

Josefine Wraghe

Sekreterare
Åkarp 1438
247 92 Södra Sandby
Mob: 070-569 68 59

josefine.wraghe@hotmail.com

Hans Cedergren

Thorslätt Steglarpsv 107
235 99 Vellinge
Tel: 040-44 30 52
Mob: 070-248 70 83

hcedergren@telia.com

Anna Olin

Ullstorp 157
273 94Tomelilla
Mob: 073-396 80 91

anna.olin@live.se

Valberedning

Nils-Erik Nilsson

Sammankallande
Toarp 315
273 94 Tomelilla
Tel: 0417-134 28
Mob: 0708-52 14 66

toarp.315@telia.com

Karl-Johan Hansson

Solhem
218 74 Tygelsjö
Tel: 072-700 16 70

karljohan.hansson@areal.se

Ingemar Olsson

Mossby 1
574 53 Skivarp
Tel: 0411-301 88
Mob: 070-573 01 88

olsson.mossby@telia.com

Johan Knutsson

Dagstorpsvägen 210
244 95 Dösjebro
Tel: 046-731014
Mob: 070-343 70 33

johan@dagstorp6.se

Daniel Jönsson

Sångletorpsgård 802
247 98 Genarp
Mob: 070-990 72 33

daniel.jonsson929@gmail.com